O webu

Tento web vznikl jako reakce na praktické lékaře, kteří začali nabízet bezplatnou péči pro ukrajinské občany ve svých ordinacích. Pro lepší přehlednost nabídek a lepší využití pomoci mě napadlo vytvořit webovou stránku, kde by mohli být shromážděny kontakty na jednotlivé nabízející se ordinace. Nabídek ošetření spontánně přibývalo a díky úžasnému a neuvěřitelnému zapojení kolegů lékařů a obrovské vlně solidarity se seznam kontaktů rozrostl do současné podoby.

Na webu jsou tedy nyní kontakty na praktiky pro dospělé, praktiky pro děti a dorost, gynekology i další odborné lékaře. Odborné lékaře mohou buď pacienti kontaktovat přímo, případně mohou kontakty na ně využít ostatní lékaři ke konzultaci ohledně konkrétního ošetřovaného pacienta z Ukrajiny.

Stále jde ale o soukromou iniciativu, za webem nestojí žádná organizace, sdružení ani firma. Účel webu je být rozcestník – shromaždiště kontaktů na jednotlivé lékaře, kteří pak mohou poskytnout pomoc a zdravotní péči podle svých možností a svého uvážení.

Můj záměr a předpoklad je, že web bude fungovat jako jakási první pomoc a rozcestník kontaktů prvních několik dní až týdnů, než bude pro většinu uprchlíku dostupné např. vízum o strpění, a tedy i hrazená zdravotní péče v ČR v plném rozsahu.

Druhý důležitý účel webu je pomoci lékařům v nové situaci v prvním kontaktu s ukrajinskými občany a shromáždit pro lékaře užitečné odkazy a materiály. K tomu slouží sekce Pro lékaře, kde jsou odkazy na komunikační karty, weby ministerstva zdravotnictví a vnitra, informace o preskripci receptů, očkování na Ukrajině, psychologická pomoc migrantům atd. Tato sekce vzniká díky skvělé spolupráci s SIMI (Sdružení pro migraci) A Konsorciem nevládních organizací pracujících s migraty.

Chci moc a moc poděkovat všem kolegům lékařům, kteří se rozhodli veřejně uvést svůj kontakt. Velmi si vážím toho, že i po dvou letech pandemie a velkého pracovního vytížení, jsou čeští lékaři ochotni dobrovolně a nezištně poskytnout pomoc v této velmi těžké situaci. Pro jakékoliv úpravy vašeho kontaktu na tomto webu mě prosím kontaktujte na matouskova@lekariproukrajinu.cz, pokusím se odpovědět do jednoho dne.

MUDr. Anna Matoušková, praktický lékař pro dospělé